کمپین‌های نصب اپلیکیشن (UAC) روشی مناسب جهت جذب کاربران جدید برای اپلیکیشن‌های موبایل است. این مدل کمپین‌های تبلیغاتی امکان تبلیغ اپ (app) در بزرگترین شبکه‌های تبلیغاتی Google از جمله Search، Display، YouTube و Store Google Play را فراهم می‌کند.
علاوه بر این، Google از یادگیری ماشینی برای نمایش حداکثری تبلیغات به کاربران جهت کمک به شما در دستیابی به بالاترین نرخ تبدیل ممکن برای کمپین خود استفاده می‌کند.

universal-app-campaigns


در این مقاله همه موارد مورد نیاز برای اجرای موفق UAC از جمله نحوه کارکرد آن، دستگاه‌هایی که می توانند آن را ارائه‌دهند و بهترین روش‌های بهینه‌سازی، ذکر شده است.

 • UAC یا کمپین نصب اپلیکیشن گوگل ادز چیست؟
 • نحوه عملکرد UAC
 • محل نمایش کمپین های Universal App
 • راه‌اندازی کمپین نصب اپلیکیشن
 • انواع کمپین‌های نصب اپلیکیشن
 • سایز مناسب برای عکس‌های UAC
 • بید و باجت در UAC

UAC یا کمپین نصب اپلیکیشن گوگل ادز چیست؟


UAC مخفف Universal App Campaigns است که یکی از انواع کمپین‌های گوگل ادز به شمار می‌رود و به طور خاص برای تبلیغ اپلیکیشن‌های موبایل طراحی شده‌است. در این نوع کمپین، وقتی کاربران با تبلیغ شما درگیر می‌شوند؛ مستقیماً به صفحه برنامه شما در اپ استور یا پلی استور هدایت می‌شوند.
با استفاده از UAC، هوش مصنوعی Google با هدف قرار دادن اتوماتیک کاربران، تعیین bid مناسب، و تولید داینامیک تبلیغات، بخش زیادی از کارهای کمپین را انجام می‌‎دهد.

نحوه عملکرد UAC


پس از چیدمان کامل کمپین و بارگذاری محتوای تصویری و متنی، الگوریتم گوگل به طور خودکار محل‌های قابل نمایش تبلیغات را آزمایش می‌کند تا کاربرانی را که با هدف کمپین مطابقت دارند پیدا کند. برای این منظور، از ترکیبات مختلف متون، تصاویر و فیلم‌ها استفاده می‌کند تا مناسب‌ترین ترکیبات را تشخیص داده و به کاربران نمایش دهد. کمپین‌های نصب اپ نیاز چندانی به بهینه‌سازی توسط تبلیغ‌کننده ندارند و بخش زیادی از بهینه‌سازی توسط گوگل صورت می‌گیرد.

محل نمایش کمپین های Universal App


تبلیغات UAC قابلیت نمایش در محل‌های مختلفی را دارند که در زیر به آن‌ها پرداخته شده است:

صفحه نتایج جستجو در play store

در صفحه نتایج جستجو درGoogle Play تنها راه نمایش اپ با تبلیغات، UAC است و می توانید تبلیغات UAC را با عنوان کوچک ad در کنار نام برنامه شناسایی کنید. برخلاف نتایج جستجوی ارگانیک، همه تبلیغات شامل یک caption کوتاه، بالاتر از rating به چشم می‌خورند.

صفحه نتایج سرچ گوگل


هنگامی که کاربران با استفاده از موبایل در گوگل سرچ انجام می‌دهند؛ امکان نمایش یک تبلیغ UAC در بالایSERP وجود دارد. در این تبلیغ icon برنامه، rating و عناصر نوشتاری تعریف شده توسط تبلیغ‌کننده نمایش داده می‌شود.

صفحه نتایج جستجوی اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌های همکار گوگل


شامل: Google Map، Google Shopping، Google Images، Site Directory Pages و سایت‌هایی مثل آمازون، ebay و والمارت.

یوتیوب


تبلیغات بنری شامل text elements و rating برنامه، می‌توانند در لیست فیلم‌های پیشنهادی یوتیوب ظاهر شوند. این تبلیغات با علامت “ad” زرد در گوشه پایین سمت چپ قابل شناسایی هستند. علاوه بر این، امکان نمایش تبلیغ در زمان پخش ویدئوها نیز وجود دارد.

سایت‌ها و اپلیکیشن‌های شبکه نمایش گوگل (GDN)


شبکه نمایش گوگل گروهی متشکل از بیش از 3 میلیون وب‌سایت و برنامه است که به حدود 90٪ کاربران اینترنت در سراسر جهان دسترسی دارد. تبلیغات UAC می‌توانند در اندازه‌ها و قالب‌های مختلف به صورت تبلیغات بنری، ویدئویی یا متنی در این وب‌سایت‌ها نمایش بگیرند.

راه‌اندازی کمپین نصب اپلیکیشن


ساخت و راه‌اندازی کمپین‌‎های Universal App کار دشواری نیست و به راحتی قابل انجام است.
ابتدا در قسمت ساخت کمپین جدید، App promotion را انتخاب کنید.

UAC AD

در قسمت بعد پلتفرم مورد نظر خود را از بین اندروید و ios مشخص کرده و اپلیکیشن خود را سرچ و انتخاب کنید.

کمپین_های یو ای سی

در مرحله بعد نام کمپین، لوکیشن و زبان هدف و بودجه کمپین رو تعیین کنید.

GOOGLE UAC

سپس باید نوع کمپین مدنظر خود (CPA یا CPI) را انتخاب کرده و بید خود را تعیین کنید. در ادامه در مورد CPA و CPI بیشتر توضیح داده‌ایم.

حال باید ادگروپ‌های مورد نظر خود را ساخته و محتوای متنی و تصویری خود را آپلود کنید.
محتوای مورد نیاز برای هر ادگروپ 2 تا 5 headline با حداکثر 30 کاراکتر، از 1 تا 5 description با حداکثر 90 کاراکتر، و حداکثر 20 عکس، ویدئو و فایل html5.

انواع کمپین‌های نصب اپلیکیشن

 1. Cost per install) CPI)
  با انتخاب این نوع کمپین، به گوگل می گویید که با توجه به محدودیت بودجه شما، حداکثر تعداد نصب ممکن را بگیرد. bid شما باید مبلغی باشد که می خواهید برای هر بار نصب بپردازید.
 2. Cost per action) CPA)
  با انتخاب این نوع کمپین به گوگل می‌گویید تا آنجا که ممکن است نصب اپ از افرادی که احتمالاً پرداخت درون برنامه انجام می‌دهند با توجه به محدودیت بودجه شما انجام شود. Bid شما باید مبلغی باشد که می‌خواهید برای هر اقدام درون برنامه‌ای بپردازید. برای انتخاب این مدل کمپین، ابتدا باید Conversion Tracking را تنظیم کنید تا Google Ads بتواند داده‌های مورد نیاز را از کاربرانی که خرید درون برنامه‌ای انجام می‌دهند؛ جمع‌آوری کند.

سایز مناسب برای عکس‌های UAC


320×480 (Portrait Interstitial)
480×320 (Landscape Interstitial)
300×250 (Square)
1024×768 (Tablet)
768×1024 (Tablet)
320×50 (Banner)
1200×628 (Landscape Image)
728×90 (Leaderboard)
300×50 (Banner)
Banner) 320×100)

بید و باجت در UAC


تفاوتی ندارد که کدام نوع کمپین (CPA یا CPI) را انتخاب می‌کنید؛ در هر صورت باید یک bid تعیین کنید که این مقدار متوسط مبلغی است که گوگل سعی می‌کند به ازای هر تبدیل (نصب یا خرید درون برنامه) به آن برسد. به طور کلی عدد target CPA یا target CPI فقط یک معیار سنجش برای گوگل است و شما در نهایت هزینه را به ازای هر کلیک پرداخت می‌کنید.
بودجه باید با توجه به اهداف کمپین و همچنین target CPA مشخص‌شده تعیین شود. بهتر است برای کمپین‌های CPI بودجه اولیه حداقل 50 برابر CPI هدف یا حتی بیشتر باشد و برای کمپین‌های CPA بودجه روزانه، حداقل 10 برابر CPA هدف یا بیشتر تعریف گردد.
توجه داشته باشید که این‌ها، بودجه روزانه هستند و نمی‌توانید بودجه کلی کمپین را تعیین کنید. ممکن است در یک روز بیش از بودجه روزانه شما هزینه شود. اما در این مواقع، الگوریتم گوگل، هزینه‌ی روزهای دیگر را کاهش می‌دهد تا متوسط هزینه‌های روزانه از بودجه‌ای که تعریف می‌کنید بیشتر نشود.