مدیریت شبکه‌های اجتماعی

یکی از راه‌های رشد یک کسب و کار افزایش قدرت تعامل و ارتباطات با کلیه عوامل مرتبط همچون مخاطبان و همکاران است، در واقع اگر بخواهید برای کسب و کار خود یک راه ارتباطی مناسب انتخاب کنید یکی از بهترین گزینه‌های ممکن با توجه به شرایط حال، شبکه‌های اجتماعی خواهد بود، امروزه افراد زمان زیادی را در شبکه‌‌های اجتماعی صرف می‌کنند و اگر کسب و کاری با روش اصولی بتواند در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشد می‌تواند این فرصت را غنیمت شمارد که از دیگر کسب و کار‌ها در برقراری ارتباط با مشتری هدف پیشی بگیرد.

در تعریف بازاریابی شبکه اجتماعی نظرات مختلفی وجود دارد، SMM یا Social media marketing یکی از ابزار‌‌های بازاریابی است البته این نکته را باید توجه داشته باشید که این ابزار معمولا راهکاری برای فروش مستقیم شناخته نمی‌شود و فقط می‌تواند در فروش تاثیر مثبتی ایجاد کند، شاید توضیح ما این ذهنیت را ایجاد کند که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی موضوعی با اهمیت بالا نباشد ولی در واقع این گونه نیست و تبلیغات در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی یکی از ارکان اصلی هر کسب و کاری است؛ اگر بخواهیم بازاریابی شبکه‌‌های اجتماعی را به زبانی ساده تعریف کنیم باید بگوییم که از موثرترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ است، زیرا از این طریق می‌توانیم محتوا که خود بنیان مارکتینگ به حساب می‌آید را به شکل رایگان و در هر زمان، مکان و شرایطی به دست مخاطب هدف برسانیم.

در بالا اشاره کردیم که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به صورت غیر مستقیم در فروش تاثیرات مثبتی ایجاد کند؛ اما به چه شکل؟ بازرایابی شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به وسیله تاثیراتی که بر روی برند می‌گذارد سبب ایجاد حس درست نسبت به برند شما شود؛ این تاثیرات عبارتند از:

 • ایجاد حس تعامل و ارتباط با مخاطبین هدف
 • بالا بردن آگاهی از برند
 • ایجاد شخصیت درست با توجه به محتوای مناسب برای برند

اما از مهمترین تاثیراتی که می‌توانیم در اثر بخشی شبکه‌های اجتماعی به آن اشاره کنید، هدایت ترافیک مفید به سایت خواهد بود که می‌تواند علاوه بر بالا بردن میزان فروش تاثیر مثبتی هم در سئو سایت شما داشته باشد.

یک جمله بسیار معروف در مارکتینگ وجود دارد که می‌گویید: “محتوا پادشاه است”، این جمله شاید کلیدی‌ترین جمله در حوزه مارکتینگ باشد؛ در واقع هر بخش و هر نوع از مارکتینگ با محتوا گره خورده است، مثلا در تبلیغات آفلاین این محتوا است که چشم و گوش شما را درگیر خود می‌کند، یا در بازاریابی شبکه‌ای شما از روی یک محتوای جذاب می‌توانید با زبان خود کالا و خدماتی را بفروشید و …

ولی محتوا در دیجیتال مارکتینگ وظیفه‌ای جدی‌تر و کاربردی‌تر دارد، و این جمله در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هم صادق است، بی شک یک محتوای خوب در کنار یک تصویر جذاب است که می‌تواند یک جرقه در ذهن مخاطب ایجاد کند، البته نباید از اصول اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی در سوشیال مدیا مارکتینگ غافل شد.

صحبت از تصویر شد، شاید بتوانیم این جمله را با قاطعیت تمام بگوییم که تنها نقطه‌ای و تنها روشی که محتوا برای ایفای نقش پررنگ خود نیاز به یک همراه دارد، شبکه‌های اجتماعی باشد. با توجه به حالت سرگرم کننده شبکه‌های اجتماعی می‌توانید این موضوع را درک کنیم که تاثیر محتوا در کنار تصویر یا فیلم نسبتی 50 به 50 دارد؛ زیرا اگر در شبکه‌های اجتماعی تصویری بدون محتوا بارگذاری شوند مانند یک شهر سیاه سفید خواهد بود که هیچ جذابیتی برای مخاطب خود نخواهد داشت؛ در شبکه‌های اجتماعی هر چه محتوا از شکل خوانشی دور و به شکل سمعی بصری تبدیل شود می‌توانیم رشد چشمگیر تاثیر پذیری آن را بیش از پیش مشاهده کنیم.

خدمات دپارتمان مدیریت شبکه‌های اجتماعی HDMarketing

مدیریت شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

طراحی گرافیک بر اساس اصول هر شبکه‌اجتماعی

عکاسی صنعتی

اینستاگرام

یک شبکه اجتماعی و هم‌رسانی عکس و ویدیو است که با توجه به دردسترس بودن و داشتن خصوصیت سرگرم‌ کننده توانسته از سال 2010 رشد خوبی داشته باشد، با گذشت زمان و این موضوع که بشر زمان زیادی را در اینستاگرام صرف می‌کرد، کسب و کار‌ها با هر میزان سرمایه و نیروی انسانی سعی کردند تا با ورود به این شبکه اجتماعی قدرتمند تاثیرات مثبتی را در میزان فروش خود ایجاد کنند، که این تاثیرات می‌تواند به صورت انتقال ترافیک به سایت یا فروش از طریق خود اینستاگرام باشد. البته باید این نکته یا بهتر است بگوییم فرصت را در نظر داشت که در کشور ما میزان خرید و فروش در اینستاگرام به نسبت میانگین جهانی کمی بیشتر است، تولید محتوا در اینستاگرام شاید از هر قسمتی در دیجیتال مارکتینگ سخت‌تر و مهم‌تر باشد؛ البته منظور از تولید محتوا در اینستاگرام صرفا در متن و نوشتار خلاصه نمی‌شود، بلکه محتوا‌های سمعی و بصری هستند که در اینستاگرام بار سنگین ارتباط با مخاطب را به دوش می‌کشند و دلیل آن هم جذابیت مخاطب پسند این نوع از محتوا است.

ما در دپارتمان مدیریت شبکه‌های اجتماعی HDMarketing با رعایت دقیق اصول اینستاگرام و روانشاختی مخاطبین با توجه به جنس کسب و کار شما موارد زیر را در خدمات اینستاگرام قرار داده‌ایم:

 • تولید و انتشار منظم پست بر اساس قرار داد
 • تولید محتوا در اینستاگرام (نوشتاری)
 • ارائه برترین عکس‌ها مناسب مخاطبین اینستاگرام
 • نوشتن کپشن بر اساس نوع مخاطب و کسب و کار
 • تحقیقات مناسب‌ترین هشتگ‌ها
 • تولید و انتشار استوری با جدیدترین متد روز
 • ارائه گزارشات هفتگی و ماهانه به وسیله ابزار
 • تولید و انتشار استاپ موشن
 • تولید و بارگذاری تیزر و ویدیو
 • لینک سازی و تبلیغات در صفحات مرتبط
 • سئو اینستاگرام

لینکدین:

لینکدین یک شبکه ‌اجتماعی بزرگ و حرفه‌ای است افراد در این شبکه می‌توانند تخصص، مهارت و تجربیاتی که کسب کرده‌اند را با دیگران به اشتراک گذارند؛ این شبکه حرفه‌ای که در مورد آن سخن می‌گوییم در حال حاضر بیش از 500میلیون کاربر دارد که از این تعداد 260 میلیون در حال حاضر اکانت روشن دارند، اما این کل ماجرا نخواهد بود و لینکدین یک شبکه قدرت‌مند حرفه‌ای به ویژه برای کسب و کار‌های B2B است که می‌تواند مشتریان بالقوه شما را تبدیل به مشتریان واقعی کند.

در دپارتمان مدیریت شبکه‌های اجتماعی HDMarketing امکانات زیر را برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی در نظر گرفته‌ شده است.

 • عنوان و عکس حرفه‌ای
 • تولید محتوای مناسب با فضای تجاری لینکدین (فارسی و لاتین)
 • ساخت تبلیغات سمعی و بصری

توییتر

توییتر یک شعار مفهومی دارد، و آن شعار (توییتر چیزیست که در حال رخ دادن است)، توییتر که شاید ایرانیان آن را به جهت حضور مسئولین و دولت مردان هر کشور بشناسند سومین شبکه‌ اجتماعی بزرگ در جهان است، با توجه به آنچه که برداشت می‌شود توییتر یک شبکه اجتماعی با رویکرد خبری است، این شبکه اجتماعی به عنوان یک میکرو بلاگ محسوب شده و این امکان را به مخاطبین خود می‌دهد تا در هر توییت تا 280 کاراکتر به همراه فیلم و ویدیو انتشار دهند.

توییتر یک فضای مناسب برای رشد کسب و کار شما می‌باشد و شما می‌توانید به کمک دکمه ریتوییت جادویی در کسب و کار خود به‌پا کنید. اما نکته‌ای که بسیار مهم و کاربردی است زبان و لحن است که جنسی خاص دارد که باید حتما به آن توجه کرد.

 • تولید محتوا مناسب با زبان توییتر
 • ساخت فیلم، تیزر، اینفوگرافیک مناسب با فضای توییتر

ما چه کاری برای شما انجام می‌دهیم

بی شک هر قدم در کسب و کار به جهت رسیدن به اهداف از قبل مشخص شده است، زمانی که شما یک کمپین تبلغاتی برای یکی از محصولات و یا سرویس‌های خود را استارت می‌زنید، هدف شما فروش خواهد بود.

در شبکه‌های اجتماعی اما جنس هدف می‌تواند کمی متفاوت باشد، برای مثال جایگاه شما در اینستاگرام از نظر میزان FOLLOWERS و میزان POSTS که تا به حال منتشر کرده‌اید بسیار متفاوت خواهد بود، باید توجه کنید که اگر در قدم‌های اول و دوران به اصطلاح نوزادی صفحه اینستاگرام خود هستید، صرفا باید از طریق ایجاد Value درست و کاربردی به دنبال engage مخاطب باشید؛ این متد و دید به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی عموما توسط بسیاری از افراد نادیده گرفته می‌شود و با عدم توجه به موقعیت برند در شبکه‌های اجتماعی اقدام به پیاده سازی اهداف خود می‌کنند.

ما در HDMarketing با نگرشی درستی که نسبت به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و اهداف زیر در رسالتمان داریم اقدام به مدیریت شبکه‌های اجتماعی شما خواهیم نمود

 • بررسی و تعیین موقعیت برند در بازار هدف
 • بررسی و شناخت مخاطب هدف
 • بررسی و تعیین موقعیت برند در ذهن مخاطب هدف
 • مشخص کردن اهداف بازاریابی، ارتباطی و فنی در دو برهه زمانی کوتاه و بلند مدت
 • ایجاد value ( ارزش‌ها) و awareness (آگاهی از برند) با اهداف engage (جذب و درگیری مخاطب)
 • فروش و افزایش ترافیک

 

در این قسمت با ارائه توضیحاتی کوتاه پیرامون موارد ذکر شده بالا شما را با متد کاری HDMarketing  در حوزه مدیریت شبکه‌های اجتماعی آشنا خواهیم نمود.

بررسی و تعیین موقعیت برند (پوزیشنینگ)

شما که هستید و در کجا قرار دارید؛ برای درک چیستی برند شما بایستی بدانید که در چه موقعیتی، به نسبت مشتریان و هم به نسبت رقبا هستید و ادراک مشتریان از شما به چه گونه است. دانستن این موارد می‌تواند کمک شایانی به تعیین استراتژی برند در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی داشته باشد به گونه‌ای که برای برداشتن اولین قدم‌ها دانستن این مورد بسیار حیاتی خواهد بود.

بررسی و تعیین موقعیت برند در ذهن مخاطب هدف

جایگاه سازی در ذهن مخاطب یکی دیگر از موارد مهم و کاربردی در بازاریابی شبکه اجتماعی است که باید به آن توجه ویژه داشت می‌باشد، ما در دپارتمان بازاریابی شبکه اجتماعی بر این موضوع بسیار تمرکز خواهیم کرد که برند شما با توجه به طول عمر خود چه جایگاهی در ذهن مخاطب دارد.

فروش و افزایش ترافیک

با توجه به اهداف شما از طریق ابزار‌ها و یا داده‌های بدست ‌آمده گزارش وضعیت به شما ارسال خواهد شد تا با خیال راحت رشد کسب و کار خود را نظاره کنید.

بررسی و شناخت مخاطب هدف

شناخت مخاطب هدف کلید موفقیت یک برند در انواع بازاریابی است، گاهی ممکن است بعضی از برند‌ها با توجه به محصول و یا سرویسی که ارائه می‌دهند،  بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به آنان توصیه نشود و راه دیگری برای کسب و کار آنان مناسب باشد که در HDMarketing  این موضوع با مشتری مطرح خواهد شد.

مشتریان هدف به آن دسته از خریداران یا استفاده‌کنندگان سرویس می‌باشد که احتمال خرید آنها از شما بالاست، در واقع اگر شما یک تولید کننده اسباب بازی باشید مشتری هدف شما به غیر از فروشگاه‌های اسباب بازی فروشی، افرادی که کودک دارند خواهد بود.

اهدافی که در بازاریابی شبکه‌ای برای ما اهمیت بسیاری دارد

 • اهداف بازاریابی: بررسی و هدفگذاری هدایت یک درصد مشخص از کاربران به سایت از طریق لینک‌های موجود در شبکه اجتماعی در یک بازه زمانی مشخص
 • اهداف ارتباطی: ایجاد آگاهی از برند در یک تعداد مشخص از مشتریان در یک بازه زمانی مشخص
 • اهداف فنی: افزایش تعداد دنبال کنندگان از یک عدد به عدد دیگر در طول زمان مشخص در شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام

با توجه به جایگاه برند شما (از نظر طول عمر و ارتباط با مشتری) نحوه پیاده سازی posts ها میسر خواهد بود، برای مثال یک صفحه اینستاگرام با طول عمر چند ماه صرفا باید از طریق اطلاع رسانی اقدام به جذب مخاطب کند و اگر در همان اول راه به اصل مطلب بپردازد در آینده با مشکلاتی مواجه خواهد شد.