ویدیو مارکتینگ

 

ویدیو مارکتینگ از سال 2017 به عنوان یکی از استراتژی‌های بازاریابی اثربخش شناخته شد، شاید یک ویدیو بی‌کیفت ولی گویا برای کسب‌وکاری در مقیاس کوچک تا حدودی کارایی داشته باشد ولی این موضوع در مورد کسب‌وکارهایی که برای خود و مخاطبین خود ارزش قائل هستند، صادق نیست. ویدیو مارکتینگ یک بازاریابی بسیار اثربخش است که روی لبه تیغ قرار دارد، از این جهت روی لبه تیغ که یک ویدئو یا تیزر تبلیغاتی بی‌کیفیت می‌تواند اعتماد مخاطبین شما را زیر سوال ببرد. تیم ویدئو مارکتینگ HDM با توجه به سابقه همکاری با برند‌های معتبر، می‌تواند یک همراه مطمئن برای رشد کسب‌وکار شما به واسطه تولید محتوا ویدیویی همچون ساخت تیزر و … باشد.

چرا در HDM روی ‌آوردن به ویدئو مارکتینگ یک پیشنهاد ویژه به مشتری است؟

 

اینکه می‌گوییم با گذشت زمان تکنولوژی پیشرفت می‌کند، کاملا درست است؛ اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید تکنولوژی برای چه هدفی پیشرفت می‌کند؟ درست است! آسودگی و جلب اعتماد؛ اعتماد بشر به علم و تکنولوژی؛ اما آنچه حرف اول را می‌زند آسودگی است. آسودگی معانی مختلفی دارد؛ اما در بحث مارکتینگ، آسودگی یعنی رفع نیاز مخاطب یا مشتری در هر ساعت از شبانه‌روز و هفت روز هفته، اما یک نکته‌ای در این میان بسیار اهمیت دارد، آسودگی همراه با اعتماد است، اعتماد خود واژه بسیار عمیقی است که روش‌های مختلفی برای کسب آن وجود دارد. ویدیو مارکتینگ یک نوع از بازاریابی است که به واسطه آن اعتماد از طریق ایجاد ارتباط شکل می‌گیرد.

ویدئو مارکتینگ در سال‌های اخیر به ویژه سال 2018 که سال تولید محتوای ویدیویی نام گرفت رشد چشم‌گیری داشته است، شاید فکر کنید که بازاریابی ویدیویی صرفا در یک فیلم کوتاه و 360 درجه از یک محصول خلاصه می‌شود؛ ولی واقعا این گونه نیست، البته در تاثیر همین محتوا در ذهن مخاطب و جلب اعتماد او هیچ شکی نیست، ما ویدیو مارکتینگ نیاز به یک استراتژی قدرتمند دارد. ما در تیم HDM در پروژه‌های ویدئو مارکتینگ که مدیریت آن‌ها را برعهده داشتیم تجربه‌های زیادی کسب کردیم، از تحقیق در مورد پرسونا مخاطب تا روانشناسی رنگ در هر حوزه کسب‌وکار که نکته بسیار مهم و کلیدی است.

 

5 آمار برای اثبات اثربخشی ویدئو مارکتینگ

در سال 2017 ویدیو مارکتینگ به صدر جدول راه‌های بازاریابی صعود کرد و طولی نکشید که در اواخر سال2018 و اوایل سال 2019 این نوع از بازاریابی به یک استراتژی مجزا و قدرتمند برای سودآوری و تعامل مخاطب با برند شما، تبدیل شد. شاید بارگذاری آسان در رسانه‌هایی همچون (یوتوب در سطح جهانی و آپارت در ایران) و ایجاد حس سرگرمی، جذابیت و از همه مهم‌تر آموزنده بود باعث شد تا ویدئو مارکتینگ به این سطح خارق‌العاده از تاثیر‌گذاری و سودآوری برسد.

با توجه به داده‌ها و اطلاعاتی که از پروژه‌های ویدیو مارکتینگ برند‌های معتبر داشتیم و همچنین آمار رسمی در وبسایت‌های معتبر دیجیتال مارکتینگ، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) به واسطه بازاریابی ویدیویی میزان چشم‌گیری است، پس بی‌دلیل نیست که این نوع از بازاریابی به یکی از استراتژی‌های اصلی در برند‌های معتبر تبدیل شده است.

 • درک 97% مشتریان از محصولات شما

در بازار بزرگی که از هر کسب‌وکاری بیش از ده‌ها رقیب وجود دارد، عکس و محتوا متنی با کیفیت دیگر نمی‌تواند اعتماد درصد بالایی از مخاطبان شما را جذب کند. در حال حاضر بازاریابی دچار تغییرات چشم‌گیری شده است.

شاید در گذشته شما باید به دنبال مشتری می‌گشتید ولی در حال حاضر باید با ارائه ارزش مشتری را به سمت خود جذب کنید. ویدئو مارکتینگ یکی از راه‌های جذب مشتری است؛ براساس آمار سایت hubspot تولید محتوا ویدیویی باعث درک 97% مخاطبان از محصول یا خدمات شما می‌شود.

 • نرخ بالا استفاده از تلفن همراه هوشمند در ایران

یکی از خصوصیات ویدیو مارکتینگ سرعت انتشار آن است، با توجه به افزایش میزان چشم‌گیر استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند و به‌تبع آن افزایش حضور در رسانه‌های مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی ویدیویی به یکی از ارکان بازاریابی وایرال تبدیل شده است، بازاریابی وایرال یا ویروسی که با توجه به خصوصیت تکثیر ویروس‌ها نام‌گذاری شده یکی از تاثیرگذارترین روش‌های بازاریابی است. در این نوع بازاریابی شما با ارائه محتوا مفید و چالش‌برانگیز مخاطبان خود را تشویق یا با کمی زیرکی وادار به انتشار پیام بازاریابی خود می‌کنید.

 • نیروی جاذبه در ویدیو را جدی بگیرید.

انگیزه مخاطب در مشاهده یک ویدیو یا تیزر تبلیغاتی بسیار بیشتر از مطالعه یک بلاگ ارزشمند‌ است. باز هم تاکید می‌کنیم که محتوا متنی، محتوا صوتی و محتوا ویدئویی در کنار هم می‌توانند برای مخاطب ارزشمند باشند. اما در برخی از موضوع‌ها لازم است تا ارائه ارزش به صورت سمعی بصری باشد. اما به طور کل مخاطب به دلیل راحتی و سرگرم ‌کننده بودن، با محتوا ویدئویی بیشتر ارتباط می‌گیرد.

  • ویدیو باعث بالا بردن نرخ تبدیل می‌شود.

  ویدیو مارکتینگ تاثیر خارق العاده‌ای در افزایش نرخ تبدیل دارد، البته براساس تجربه‌های کسب شده در تیم بازاریابی دیجیتال HDM صرفا زمانی ویدئو مارکتینگ به یک کسب‌وکار کمک می‌کند که به مخاطب هدف،  ارزش هدفمند ارائه دهد. بر اساس یک تحقیق که در Wyzowl   انجام شد، آمار نشان می‌داد که 74% مخاطبین هدف، زمانی که یک ویدیو کارآمد از محصولی که به دنبالش هستند را مشاهده می کنند، به مشتری بالفعل تبدیل می‌شوند.

  براساس تحقیقات انجام شده از سایت‌های معتبر و اطلاعات کسب شده از گوگل آنالیتیکس پروژه‌هایی که افتخار همکاری با آن‌ها را داریم، تاثیرپذیری محتوای ویدیویی بسیار بیشتر از محتوا متنی است؛ البته که وجود محتوا متنی از الزامات سئو یک سایت است. براساس داده‌های بدست آمده، میزان bounce مخاطب از یک بلاگ بسیار بیشتر از محتوا ویدیویی است. این یعنی یک ویدئو اثر بخش با ذهن و قلب مخاطب ارتباط برقرار می‌کند.

 • تاثیر خارق‌العاده بر سئو

اصول و رسالت گوگل آسودگی و راحتی مخاطب است، با توجه به این موضوع که محتوا ویدیویی علاوه‌بر ایجاد تعامل، آسودگی و رفاه را برای مخاطب به ارمغان می‌آورد.

پس این موضوع بدیهی است که ویدئو مارکتینگ می‌تواند در بهبود موتور‌های جستجو (SEO) تاثیر چشم‌گیری داشته باشد. ما در پروژه‌های ویدیو مارکتینگ HDM آمار خیره کننده‌ای از تیم SEO برای رشد کسب‌وکار‌ها دریافت کردیم.

البته که تاثیر این نوع بازاریابی صرفا به کیفیت آن بستگی دارد. شاید اگر در پروژه‌های خود تا این حد دقیق عمل نمی‌کردیم، نتیجه دریافتی از تیم سئو باب میل مشتری نبود. طبق آمار به دست آمده در سال 2021 بیش از 80% ترافیک مختص به بازاریابی ویدیویی باشد.

خدمات ما براساس قیف بازاریابی

ویدئوها را می‌توان از جوانب مختلف، مانند نوع مخاطبین هدف، محل انتشار، هدف ویدئو مارکتینگ یا مدت زمان ویدئوها تقسیم‌بندی کرد؛ یه عنوان مثال در صورتی که از تقسیم‌بندی مبتنی بر هدف استفاده کنید، با سه هدف روبرو هستید.

 • افزایش آگاهی از مخاطبان
 • تشویق مخاطبان به تعامل با ویدئو
 • آموزش مخاطبان

در بازایابی دیجیتال، هیچ فعالیتی بدون استراتژی دقیق بر مبنا کسب‌‌‌وکار و طیف مخاطبین آن نمی‌تواند ثمربخش باشد؛ در واقع استراتژی یکی از مهم‌ترین ارکان رشد یک کسب‌وکار است. به همین دلیل در بازاریابی ویدئویی ما نیاز به یک استراتژی هدفمند داریم که Video Marketing Funnel یا قیف بازاریابی ویدئویی می‌تواند مانند یک نقشه گنج برای رسیدن به سودآوری باشد.

برای ساخت یک ویدیو تبلیغاتی شما نیاز داریم از زاویه‌های مختلف همچون نوع مخاطب یا مشتری هدف شما، رسانه مناسب برای انتشار و یا هدف کمپین تبلیغاتی بر‌مبنا قیف بازاریابی ویدیویی به 3 دسته زیر تقسیم کرد:

 • Awareness: در بالای قیف آگاهی از برند وجود دارد و باید مخاطب با کسب‌وکار، خدمات و محصولات شما آشنا شود.
 • Consideration: در میانه قیف باید ایجاد علاقه مخاطب به محصولات و خدمات خود را هدف قرار دهید ولی نباید چگالی تبلیغات زننده باشد.
 • Decision: در انتها قیف مخاطب در مرحله تصمیم‌‌گیری است و باید در ویدیو‌های خود مخاطب را قانع کنید تا از شما خرید کند.

محتوایی ویدیویی در لایه Awareness

ویدئو‌هایی که در لایه آگاهی به مخاطب می‌سازیم در ابتدا باید یک حس خوب را در ذهن مخاطب شما ایجاد کند، اما حس خوب چگونه‌ ایجاد می‌شود؟ حس خوب زمانی ایجاد می‌شود که مخاطب به این باور برسد که خواسته یا ناخواسته انتخاب درستی داشته است. از مهم‌ترین خصوصیات ویدیو‌ها در لایه آگاهی که ما در رعایت آن تاکید داریم، سرگرمی و جذابیت برای مخاطب است طوری که مخاطب بالقوه با شما حال خوبی را تجربه کند.

انواع ویدیو‌های لایه آگاهی در HDM

 • ویدیوهای معرفی برند: ما در HDM استراتژی این ویدیوها را به‌گونه‌ای می‌چینیم که مخاطب شما را بشناسد و رفتار، خصوصیات، محصولات، تمایزها را به خوبی درک کند.
 • ویدیو‌های انیمیشنی: انمیشن قدرت نفوذ پذیری متفاوت‌تر به نسبت فضای رئال دارد، ما در HDMبه تیم‌هایی که شخصیت برند و پرسونا مخاطب آن‌ها می‌تواند با تخیل مخاطب ارتباط برقرار کند، ویدیوهای انیمیشنی را پیشنهاد می‌کنیم.
 • تیزرهای تبلیغاتی: شاید این نوع از ویدیوها که کمتر از 1 دقیقه زمان دارند و ما روزانه بارها نمونه‌های ضعیف و تاثیرگذار آ‌ن‌ها را در تلویزیون و ماهواره مشاهده می‌کنیم، از رایج‌ترین ویدیوها در لایه آگاهی هستند.
 • ویدئوهای آموزشی: ما در HDM محتوا ویدیویی را، بی‌منت و چشم داشت آموختن می‌نامیم. زیرا برای آموزش باید صرفا و صرفا طرف مخاطب یا مشتری را گرفت.
 • ویدیو‌های توضیحی: این ویدئوها نشان می‌دهد که چرا مشتریان به استفاده از برند شما نیاز دارند و چگونه می‌توانند مشکلات خود را با استفاده از محصولات و خدمات شما حل کنند، امروزه این نوع از محتوا ویدیویی به کرات در سوشیال مدیاها در ابعاد مختلف رویت می‌شوند. البته که ما برای نتیجه بهتر در ابتدا باید استراتژی کسب‌وکار شما در ویدیو مارکتینگ براساس قیف ترسیم کنیم.
 • ویدیو‌های 360درجه: برای جلب اعتماد بیشتر مخاطب و مشتری در برخی از کسب‌وکارها، نیاز است تا مخاطب خود را در آن فضا تجسم کند، به ویژه برای کسب‌وکارهایی در تم رستوران، کافه و … ، دوربین واقعیت مجازی می‌تواند با فیلم‌برداری 360 درجه این حس را در ذهن مخاطب ایجاد کند.

انواع ویدیو‌های لایه Consideration در HDM

ویدیو‌ها در این لایه باید اندکی بیشتر از لایه آگاهی مخاطبان را برانگیخته کند، در لایه بالایی ما صرفا کسب‌وکار را به مشتری معرفی می‌کنیم ولی در این لایه باید با گرفتن یک سرنخ از مخاطب بالقوه او را برای لایه اصلی که لایه تصمیم‌گیری است، آماده کنیم.

انواع ویدیوهای لایه توجه در HDM

 • ویدیوهای ایمیلی: ایمیل در دیجیتال مارکتینگ یک سرنخ ارزشمند از مخاطب است که به وسیله آن می‌توانید تبلیغات به‌صرفه و ارزان قیمتی را نمایش دهید، ویدیو مارکتینگ یک راهکار بسیار ارزشمند برای گرفتن سرنخ از مشتری است.
 • ویدیوهای محصولات: ویدیوهایی که در آن کاربردی بودن محصول و نقش آن در زندگی روزمره را به نمایش می‌گذاریم، این ویدیو‌ها هم می‌تواند به واسطه خود کسب‌وکار و هم می‌تواند به واسطه مشتریان کسب‌وکار تولید شود..
 • ویدیوهای فرهنگ یک کسب‌وکار: Company Culture Videos  باعث می‌شود ما کسب‌وکار شما را بهتر به مخاطب و مشتری معرفی کنیم، در واقع اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم، نمایش کیفیت و تمیزی کارخانه، دقت در تولید و یا حتی رعایت اصول بهداشتی از فرهنگ‌‌های کسب‌وکار شماست که اگر درست و اصولی توسط تیمی همچون HDM تولید شود می‌تواند به‌صورت زبانی بین مخاطبین شما گردش کند.
 • ویدئو‌های مشتریان: در این موضوع هیچ شکی نیست که تعریف مصرف کنندگان به تعریف شما از محصول شباهت بیشتری دارد، به همین دلیل UGC یا محتوا تولید شده توسط مخاطب نرخ تبدیل بسیار بالایی دارد. به همین دلیل ویدیو‌های مشتریان نیز در میان تمامی مدل‌های ویدئو مارکتینگ اثربخشی بیشتری دارند.
 • ویدیو‌های رویداد محور: این گرایش از ویدیو مارکتینگ مختص گروهی خاص از کسب‌وکارها می‌شود، اصولا این نوع از ویدیو مارکتینگ را ما به هر نوع کسب‌وکاری پیشنهاد نمی‌کنیم، اما این نوع از بازاریابی برای کسب‌وکارهای مناسب می‌تواند اثربخشی بالایی داشته باشد، به ویژه در شبکه‌های اجتماعی همچون لینکدین.
 • ویدیوهای زنده: Live Videos یکی از اثربخش‌ترین ویدیوهای تبلیغاتی است که می‌تواند علاوه‌بر سرگرم کردن مخاطب تاثیر چشم‌گیری در علاقه‌مندی او ایجاد کند. اما این نوع از ویدیوهای تبلیغاتی در کنار مواردی که در بالا گفتیم نیاز به یک استراتژی قدرتمند دارد.

محتوایی ویدیویی درلایه Decision در HDM

در این مرحله مخاطبین در حال بررسی نهایی گزینه‌ها برای انجام عمل یا خرید هستند، شما در این مرحله باید مخاطبان خود را با ارائه ارزش‌های دقیق‌تر به خرید نزدیک کنید.

انواع ویدیوهای لایه Decision در HDM

در این مرحله مخاطبین در حال بررسی نهایی گزینه‌ها برای انجام عمل یا خرید هستند، شما در این مرحله باید مخاطبان خود را با ارائه ارزش‌های دقیق‌تر به خرید نزدیک کنید.

 • ویدئوهای پرسش و پاسخ (FAQ Videos): در این مرحله مخاطبان شما سوالات زیادی در ذهن خود دارند، ما معمولا به کسب‌وکارهایی که رفع سوال مخاطب باعث خرید می‌شود این روش را پیشنهاد می‌کنیم.
 • ویدیو‌های راهنما یا Tutorial Videos: یکی از مواردی که می‌تواند مخاطب را به خرید وادارد، ویدیو‌های راهنما است، زیرا مخاطب گمان می‌کند خرید از شما پایان رابطه دوطرفه کسب‌وکار و مشتری است.
 • Personal videos یا ویدیو شخصی: این نوع از ویدئو می‌تواند در تمامی سه قسمت قیف جای داشته باشد ولی با توجه به آمارهای بدست آمده، این مدل از بازاریابی ویدیویی در قسمت تصمیم‌گیری قیف جایگاه درستی دارد. شخصی‌سازی و استفاده از نام خود یا همان Personal branding  می‌تواند تاثیر بالایی در ذهن مخاطب داشته باشد.
 • Vlog یا ویدیئو وبلاگ: ولاگ‌ها معمولاً تجربیات شخصی فردی درباره موضوعی خاص را شرح می‌دهد، از مالک کسب‌وکار تا کارگر می‌توانند در شکل‌گیری ولاگ نقش داشته باشند.

ما در HDM چه کارهایی برای شما انجام می‌دهیم؟

در قسمت بالا تمامی خدمات ویدیو مارکتینگ تیم HDM را برای شما شرح دادیم، اما حتما این سوال در ذهن شما مطرح شده است که برای کسب‌وکار شما کدام یک از موارد بالا پیشنهاد می‌شود، البته این پرسش برای کسب‌وکارهایی است که به تازگی قصد ورود به فضای ویدیو مارکتینگ را دارند. اما کسب‌وکارهایی که که بدون هیچ استراتژی و یا استراتژی نادرست در این فضا وجود داشتند از زاویه دیگر به این موارد نگاه می‌کنند؛ شاید این کسب‌وکارها مرحله آگاهی را با یک استراتژی نادرست پشت‌ سر گذاشته باشند و این سوال برای آن‌ها مطرح شود که حال باید چه کرد!

پس از دریافت پروژه ویدیو مارکتینگ از جانب تیم بازاریابی HDM، متخصصین این حوزه با توجه به موارد زیر استراتژی بازارایابی ویدیویی برای شما تعیین می‌کنند تا به وسیله این استراتژی با کمترین هزینه ممکن به بهترین نتیجه ممکن برسید.

ابتدا در HDM پرسونا مخاطب شما بررسی می‌شود

قدم اول ما در چینش یک استراتژی مدون، تشخیص پرسونا شماست، ما باید بدانیم برای چه افرادی ویدئو تولید می‌کنیم. این افراد در چه رنج سنی هستند؟ جنسیت این افراد چیست؟ میزان حضور آن‌ها در کدام رسانه بیشتر است، شاید جالب باشد که بدانید هر کسب‌وکار با توجه به حوزه کاری خود یک روانشناسی رنگ دارد که مخاطبان از آن نیز تبعیت می‌کنند. پس برای تشخیص پرسونا مخاطب باید به جزئیات توجهی ویژه شود. این اطلاعات از طرق مختلفی همچون گوگل آنالیتیکس به دست ما می‌رسد.

آنالیز رقبا در تیم HDM

قدم دوم نگاه به رقبا شما است، آنالیز رقبا اهمیت ویژه‌‌ای دارد زیرا ما از این طریق می‌توانید با استفاده از نقطه ضعف رقبا شما در هرکدام از قسمت‌های قیف و بهبود عمکرد در آن قسمت باعث رشد کسب‌وکار شما شویم.

موضوع دیگری که باید در مورد آنالیز رقبا در نظر داشته باشیم، رسانه انتشار ویدئو رقبا شما است.

بررسی میزان بودجه شما

در این موضوع که هزینه تولید محتوا ویدیویی بسیار بیشتر از محتوا متنی است هیچ شکی نیست، اما توجه داشته باشید که صرفا نباید هزینه‌های گزافی را برای این نوع بازاریابی در نظر گرفت، در واقع ما براساس ابعاد کسب‌‌وکار شما و بودجه‌ای که می‌توانید صرف کنید، استراتژی بازاریابی ویدئویی را می‌چینیم. اگر شما یک کسب‌وکار کوچک هستید نیازی نیست که بیشتر از ابعاد خود هزینه کنید.ززز

انتخاب نوع و جنس محتوا در ویدیو مارکتینگ

پس از بررسی موارد بالا، نوبت به انتخاب نوع محتوا در ویدئو مارکتینگ است، استراتژی ویدئو مارکتینگ باید یکی از جنبه‌های آموزش، سرگرمی یا تشویقی را برای مخاطبان داشته باشد.

صرفا محتوایی با این خصوصیات می‌تواند تاثیرگذاری مثال زدنی داشته باشد. توجه داشته باشید که این قدم از استراتژی برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد. زیرا باید تصمیم بگیرم که چه محتوایی را به چه مخاطبی باید برسانیم و هدف ما از این کار چیست.

تشخیص رسانه درست

با توجه به پرسونا مخاطب شما بهترین رسانه‌ها برای اشتراک ویدئو‌ها به شما معرفی می‌شود.

 

اما این تمام ماجرا نیست بلکه باید هر ویدئو با هر زاویه دیدی به نسبت رسانه‌ای که در آن باید انتشار پیدا کند تولید شود، شناخت فضا هر رسانه و ویدئو متناسب با آن از تخصص‌های ما در HDM است.

مشخص کردن بنفیت‌های برند شما

برای اینکه مخاطب با شما ارتباط بهتری برقرار کند لازم است که این خصوصیات در تیم بازاریابی HDM در ابتدا بررسی شود.

توجه داشته باشید که هر یک از خصوصیات برند شما می‌تواند گوشه یا قسمت بزرگی از مخاطبان شما را دربر بگیرد.

اندازه‌گیری KPI یا شاخص کیفی عملکرد

انتشار ویدئو پایان همکاری شما با HDM نیست، بلکه پس از انتشار موفقیت و عملکرد این ویدئو باید از جوانب مختلف بررسی شود، برای کسب نتیجه بهتر لازم است که داده‌های هر رسانه با توجه به داشبورد‌ها آنالیز شود تا محتوا بعدی به صورت کارآمد‌تر به دست مخاطب برسد.