الگوریتم mum

اشتراک گذاری مقاله

فهرست محتوا

مقالات مرتبط

آخرین تاریخ آپدیت: 28 شهریور 1402
زمان مطالعه: 6 دقیقه

28 شهریور 1402

همه ما برای یافتن پاسخ مناسب برای سوالات خود از ابزار شناخته شده‌ای به نام موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کنیم؛ بنابراین مهم است که بدانیم گوگل چگونه در کسری از ثانیه انبوهی از داده‌ها و اطلاعات مرتبط با عبارتی که سرچ کرده‌ایم را در صفحه نتایج خود (SERP) به ما نشان می‌دهد. الگوریتم mum ماموریت انجام چنین کاری را به عهده دارد و این الگوریتم به کاربران کمک می‌کند که در سریع ترین زمان و انجام کم‌ترین میزان جستجو، به پاسخ مناسب عبارتی که جستجو کرده‌اند، دسترسی داشته باشند.

الگوریتم mum

الگوریتم mum گوگل چیست؟

MUM شکل اختصاری Multitask Unified Model است. این فناوری جدید به گوگل کمک می‌کند تا مناسب‌ترین پاسخ را با توجه به سرچ انجام شده در صفحه نتایج خود (SERP) نشان بدهد. الگوریتم مام گوگل یک فناوری طراحی شده با هوش مصنوعی است که شکل تکامل یافته الگوریتم BERT بوده و بسیار قدرتمند است. این الگوریتم نه تنها توانایی درک زبان دارد، بلکه می‌تواند آن را نیز تولید کند. به‌علاوه الگوریتم مام گوگل به ۷۵ زبان مسلط است و می‌تواند فعالیت‌های مختلفی را به‌طور همزمان انجام بدهد. البته در اینجا باید به این نکته مهم اشاره کنیم که هدف اصلی MUM نمایش دقیق‌ترین نتایج برای تمامی جستجوها است. اگرچه این یک ویژگی جدید نیست و گوگل همیشه تلاش کرده است تا فرآیند جستجوی خود را اصلاح کند و در صفحه نتایج (SERP) موارد بیشتری به شما نشان بدهد، اما به کمک این الگوریتم نتایج جستجوی گوگل باکیفیت‌تر و گسترده‌تر خواهد بود.

الگوریتم mum در مقابل bert

الگوریتم MUM یا BERT، کدام یک قدرتمندتر است؟

زمانی که گوگل در سال ۲۰۱۹ الگوریتم برت را معرفی کرد، همه کاربران انتظار داشتند تا بخشی از مشکلات جستجوی آن‌ها در موتور جستجوی گوگل رفع شود، اما از آنجایی که این الگوریتم جستجوهای کاربران را به صورت دو طرفه تجزیه و تحلیل می‌کرد و فقط نتایجی را به کاربران نشان می‌داد که به سوالات آن‌ها پاسخ می‌دادند؛ از این رو کاربران همچنان به ابزار قدرتمندتری نیاز داشتند تا از آن برای یافتن دقیق‌ترین پاسخ‌ها استفاده کنند. به همین دلیل گوگل براساس این نیاز کاربران الگوریتم مام را معرفی کرد. به‌علاوه گوگل با استفاده از این الگوریتم می تواند اشکال مختلفی از محتواها را درنظر بگیرد که این امر باعث می‌شود تا کاربران هنگام جستجو و کار با آن بهترین تجربه کاربری را داشته باشند. همچنین این الگوریتم فضا را برای محتواهای غیرمتنی نظیر پادکست‌ها و لایو استریم‌ها که از جمله راه‌هایی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات به حساب می‌آیند، نیز باز کرده است. برای مطالعه بیشتر در مورد الگوریتم برت کلیک کنید.

تغییرات الگوریتم mum

Google MUM چه تغییراتی را به وجود آورده است؟

در ادامه قصد داریم تا تغییراتی را مورد بررسی قرار دهیم که با آمدن این الگوریتم در نتایج جستجو ایجاد شده است. تغییراتی که کیفیت صفحه نتایج گوگل را کاملا تحت تاثیر قرار داده است.

آپدیت گوگل لنز: با آمدن این الگوریتم، از این پس کاربران می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن گوگل لنز (Google Lenz) از سوژه موردنظر خود عکس بگیرند و از طریق این اپلیکیشن سوالات خود در ارتباط با آن سوژه را جستجو کنند.

عملکرد چند زبانه الگوریتم Mum گوگل: Google MUM توانایی بررسی داده‌ها در ۷۵ زبان مختلف را دارد و همچنین ماموریت اصلی آن، نمایش بهترین نتایج برای سوالات سرچ شده توسط کاربران است. به عنوان مثال در مواردی ممکن است شما به زبان دیگری سوالتان را در موتور جستجو گوگل وارد کرده باشید و پاسخ‌هایی به زبان متفاوت را در صفحه نتایج گوگل مشاهده کنید. اما الگوریتم گوگل با جستجو در ۷۵ زبان مختلف، بهترین نتیجه را به شما نشان خواهد داد.

نمایش تصاویر و ویدئو: به طور خصوصی برای برخی از جستجوها، با توجه به نوع جستجویی که انجام شده است، الگوریتم MUM امکان نمایش تصاویر مناسب در نتایج جستجو (SERP) را فراهم می‌کند و این نتایج را به صورت بصری نشان می‌دهد تا به کاربران این امکان را بدهد که پاسخ‌های بهتر و متناسب‌تری از جستجوی خود برای تصاویر دریافت کنند. همچنین با استفاده از Google MUM، این امکان وجود دارد که ویدیوها با دقت بیشتری توسط الگوریتم تجزیه و تحلیل شوند و موضوعات مرتبط با مناطق مختلف در ویدیوها به خوبی درک شوند. در نتیجه، کاربران قادر خواهند بود بهترین نتیجه را برای تماشای یک ویدیو متناسب با جستجوی خود دریافت کنند. این تغییرات ممکن است بر کیفیت خدمات سئو و بهینه‌سازی محتوای ویدیویی تأثیر بگذارد.

ویژگی الگوریتم مام

ویژگی الگوریتم مام چیست؟

از جمله ویژگی‌ها و مزایای الگوریتم مام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رهایی از موانع زبانی: وب‌سایت‌هایی که با چندزبانگی سازگار نیستند در SERP کمتر نمایش داده می‌شوند. الگوریتم MUM می‌تواند تمام مرزهای زبانی را بشکند و 75 زبان را به راحتی تشخیص بدهد؛ بنابراین سعی کنید در صورت امکان حتما سایت خود را در زبان‌های مختلف قرار دهید تا در نتایج جستجوی زبان‌های مختلف، نمایش داده شوید.

درک فرمت های مختلف محتوایی: الگوریتم MUM فراتر از کلمات نوشته شده به محتوای ویدیویی، صوتی و تصویری نیز نگاه خواهد کرد و این کار به گوگل کمک می‌کند تا بینش عمیقی به دست آورد و اطلاعات مفیدتری را برای جست و جوهای کاربران نمایش بدهد؛ بنابراین باید حتما در محتواهای صفحات خود از تمامی فرمت‌های محتوایی استفاده کنید تا درک گوگل از محتوای شما بیشتر شود و در نتایج مختلف، شما را برای نمایش به کاربران انتخاب کند.

Google MUM چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟

الگوریتم مام از سه بخش تشکیل شده است که کاربران به کمک آن ها می‌توانند، نتایج مرتبط‌تری را برای عبارت سرچ شده خود مشاهده کنند زیرا به کمک این الگوریتم تمام مواردی که به عبارت سرچ شده مرتبط است، نشان داده می‌شود.

Things to know (چیزهایی که باید درمورد آن ها اطلاعات داشته باشید): گوگل به کمک الگوریتم مام، 10 سوال و پاسخ را به صورت پیش‌فرض باتوجه به سرچی که انجام شده است، نمایش می‌دهد که کاربران می‌توانند در صورت تمایل سوال و پاسخ بیشتری را نیز مشاهده کنند. این قابلیت کمک می‌کند تا پاسخ سوالات را راحت‌تر پیدا کنند و همچنین اطلاعات گسترده و مفیدی را در آن زمینه به دست آورند.

Topic zoom (ارائه لینک های مرتبط بیشتر): یکی از فعالیت‌هایی که الگوریتم مام گوگل انجام می‌دهد، این است که باتوجه به عبارت جستجو شده، علاوه بر صفحاتی که در نتایج نشان می‌دهد، صفحات مرتبط همان سایت که ممکن است اطلاعات تکمیلی برای شما داشته باشد را نیز نمایش می‌دهد. این امکان سبب می‌شود تا بتوانید اطلاعات خوبی را از منابع مختلف به دست آورید.

Visually browsable search results (دست یابی به ایده های بیشتر): گوگل بسیار هوشمند است و همیشه در تلاش است تا بهترین پاسخ‌ها را به نمایش بگذارد. گوگل به کمک الگوریتم مام، اهداف شما از جستجو را به خوبی درک می‌کند و متوجه جستجوهای پی در پی شما نیز می‌شود و سعی می‌کند تا با ترکیب کردن جستجوهای شما، بهترین نتیجه و بهترین پاسخ را به شما نشان بدهد. این ویژگی سبب می‌شود که بتوانید در کمترین زمان به اطلاعات موردنظرتان دسترسی پیدا کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ HDM به این مورد پرداختیم که الگوریتم مام گوگل بسیار قدرتمند است و در نشان دادن اطلاعات ارزشمند و باکیفیت به کاربران بسیار موثر عمل کرده است و موتور جستجوی گوگل را به چیزی فراتر از تنها یک موتور جستجوگر تبدیل کرده است. وب‌سایت‌ها باید بهینه‌سازی سایت خود را در استاندارترین حالت ممکن انجام داده باشند تا بتوانند به کمک این الگوریتم در نقطه مناسب برای پاسخ به سوال کاربر نمایش داده شوند. یکی از مواردی که باید به آن توجه شود، تولید محتوای با کیفیت بالا است، محتوای تولید شده باید به تمامی سوالات رایج کاربران پاسخ داده باشد. همچنین نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، استفاده از تصاویر و ویدئوهای منحصر به فرد است که توسط آن بتوان ویژگی‌های بصری سایت را نیز تقویت کرد. شما باید به کمک تصاویر و زیبایی‌های بصری محتوای سایت خود را تقویت کنید تا الگوریتم MUM متوجه مفید بودن آن برای سوال کاربران شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

۰۲۱-۸۸۶۹۰۸۱۸

درخواست مشاوره